Unit HomeSubordinate UnitsMarine Aircraft Group 24VMU - 3Commanding Officer
Marine Unmanned Aerial Vehicle Squadron 3

 

Marine Unmanned Aerial Vehicle Squadron 3

Phantoms

Commanding Officer
LtCol Peter Y. Ban

 

LtCol Peter Y. Ban, a native of Stony Brook, NY, received his Bachelor of Science in Biochemistry from Stony Brook University, NY, in 1995. He was commissioned through the Officer Candidate Course, completing Officer Candidates School (OCS) in April 2001, where he earned the Academic Excellence Award. He completed The Basic School (TBS) in October 2001, earning the Military Skills Award.

After TBS, LtCol Ban attended Naval Flight Officer (NFO) training at NAS Pensacola, FL, and received his wings in March 2003. He trained as an EA-6B Prowler Electronic Countermeasures Officer (ECMO) at NAS Whidbey Island, WA, and received the 7588 EA-6B ECMO MOS designation in April 2004. He was then assigned to VMAQ-2, MCAS Cherry Point, NC. During his tour with VMAQ-2, LtCol Ban served as the S-1 Officer and participated in two combat deployments to Iraq in support of OIF (July 2004 - January 2005; January - July 2006). After his second deployment, he was assigned as the Fixed Wing Action Officer / Electronic Warfare Officer, G-3, 2d MAW.

In July 2007, LtCol Ban reported to MWSS-171 at MCAS Iwakuni, Japan. He was immediately assigned as an individual augment to MWSS-172 in Camp Foster, Okinawa, Japan, for a combat deployment to Iraq. He served as the Future Operations Officer and deployed to Iraq for a third time from March 2008 to October 2008. Upon his return to MWSS-171, he served as the Operations Officer. In December 2009, he was assigned as the Airfield Operations Company Commander. During his tour with MWSS-171, LtCol Ban participated in HA/DR operations in the Philippines after Typhoon Ondoy in September 2009; led a detachment on a no-notice deployment to Pohang, South Korea, for Exercise INVINCIBLE SPIRIT in July 2010 (the response to North Korea's sinking of a South Korean corvette); and participated in HA/DR operations after the Tohoku earthquake and tsunami in Japan in March 2011. He earned the III MEF CG Leadership Award for his efforts during Exercise INVINCIBLE SPIRIT.

LtCol Ban returned to CONUS in July 2011 to attend the Marine Corps University Command and Staff College, Quantico, VA, where he earned a Masters in Military Science in June 2012. He was then assigned to Counter IED Division, MCWL, as the LNO to the Joint IED Defeat Organization (JIEDDO). In spring 2013, LtCol Ban was redesignated as a 7315 Unmanned Aircraft Systems (UAS) Officer and received orders to VMU-3, Twenty-nine Palms, CA. LtCol Ban reported to VMU-3 in July 2013, where he served as the Director of Safety and Standardization (DOSS). He attended the Naval Safety Center Aviation Safety Officer's (ASO) Course in October 2013. In December 2013, he executed a PCA to VMU-1 and was assigned as Detachment Commander, VMU Det A, the last VMU detachment to deploy to Afghanistan in support of OEF. He deployed to Camp Leatherneck, Afghanistan, from May 2014 to October 2014 and led the detachment during the RC(SW) end-of-mission operations and tactical withdrawal. Upon his return, he was assigned as the VMU-1 DOSS and ended his tour as the XO from June 2015 to June 2016. As the XO, LtCol Ban led the planning and execution of the squadron's relocation from MCAGCC Twenty-nine Palms, CA, to MCAS Yuma, AZ, culminating in the flag relocation on 13 May 2016.

LtCol Ban joined the OPNAV staff in July 2016. He was assigned as Action Officer, N99 Unmanned Systems Directorate, where he worked on the rapid prototyping and accelerated acquisitions of unmanned systems. Following OPNAV reorganization, LtCol Ban was assigned to N9II Integration and Interoperability Division, Warfare Integration Directorate. In N9II, he worked as the Land Domain Lead, facilitating integration and interoperability across Land Domain programs during the acquisitions process, as well as continuing to advocate for unmanned systems and assisting with the development of the DoN UAS Roadmap.

In July 2017, LtCol Ban PCA'd to HQMC CD&I and was assigned as the UAS Capabilities Integration Officer (UAS CIO), FMID, CDD. As the UAS CIO, LtCol Ban was responsible for developing UAS requirements and integrating UAS capabilities across the Marine Corps.

LtCol Ban assumed command of VMU-3 in June 2018.

LtCol Ban's personal awards include Air Medal (11th Strike/Flight Award), Navy and Marine Corps Commendation Medal (2 Gold Stars), and Navy and Marine Corps Achievement Medal.