Unit HomeSubordinate UnitsMarine Aircraft Group 24HMLA - 367Command SuiteExecutive Officer
Banner Icon

 

Executive Officer
Major Ralph Tompkins

Major Tompkins was promoted to his current rank on May 1, 2014.  He is assigned as the Executive Officer of Marine Light Attack Helicopter Squadron 367, Marine Aircraft Group 24, 1st Marine Aircraft Wing, Marine Corps Air Station Kaneohe Bay, Hawaii.

He graduated from the University of Pennsylvania in May 2003, attended the Officer Candidate Course in October 2003, and was commissioned as a Second Lieutenant in December 2003.  After graduating from The Basic School in July 2004, he attended Aviation Pre-Flight Indoctrination in Pensacola, Florida, Primary Flight School in Corpus Christi, Texas, and completed Advanced Flight School in Pensacola, Florida, receiving his wings in April 2006.  He selected the AH-1 platform and attended the Replacement Air Group at Camp Pendleton, California, completing initial training in December 2006.

Major Tompkins was assigned to Marine Light Attack Helicopter Squadron 167, Marine Aircraft Group 29, 2d Marine Aircraft Wing, Marine Corps Air Station New River, North Carolina from January 2007 until November 2011.  During this time, he held the billets of Schedule Writer, S-4b Officer, Quality Assurance Officer, and Future Operations Officer/Pilot Training Officer.  During this time he also deployed to OIF from September 2007-March 2008 (deployed with Marine Light Attack Helicopter Squadron 773, Marine Aircraft Group 42, 4th Marine Aircraft Wing, Naval Air Station Atlanta, Georgia) and OEF/OIF from February-August 2009.

He was next assigned to Marine Special Operations Company F, 2d Marine Special Operations Battalion, Marine Special Operations Command, Jacksonville, North Carolina from December 2011 until May 2013.  During this assignment Major Tompkins served as the Marine Special Operations Regiment Air Officer and as the Marine Special Operations Company F Air Officer.  He deployed to OEF from August 2012-March 2013 as the Advanced Operations Base West Air Officer.

Major Tompkins was then assigned to Marine Aviation Weapons and Tactics Squadron One, Marine Air Ground Task Force Training Command, Marine Corps Air Station Yuma, Arizona from June 2013 until June 2016.  Major Tompkins served as an AH-1 Instructor Pilot and as AH-1 Division Head during this timeframe.  He also held responsibilities as the Marine Corps Rotary Wing Rocket, Advanced Precision Kill Weapons System, and Strike Coordination and Reconnaissance Subject Matter Expert.

Following instructor pilot duties at Marine Aviation Weapons and Tactics Squadron One, he was assigned as a student at the United States Army Command and General Staff College, Fort Leavenworth, Kansas from July 2017 until June 2018.  He graduated as a Distinguished Graduate from the United States Army Command and General Staff College, and concurrently attended the Master of Arts in Global and International Studies – Interagency Track program at the University of Kansas. 

Upon graduation from the United States Army Command and General Staff College, Major Tompkins reported to Marine Light Attack Helicopter Squadron 367, Marine Aircraft Group 24, 1st Marine Aircraft Wing, Marine Corps Air Station Kaneohe Bay, Hawaii to commence the AH-1Z Conversion Syllabus and assist with the stand-up of the AH-1Z instructor cadre.  He completed the AH-1Z conversion syllabus in December 2017, and then served as both the Tactics Officer and Aircraft Maintenance Officer until June 2018.

Major Tompkins was selected to be the Aide-de-Camp to the Commander, United States Marine Corps Forces Pacific in June 2018, and served from June 2018 until June 2019.  He has served as the Executive Officer of Marine Light Attack Helicopter Squadron 367 since June 2019.

Major Tompkins holds a Bachelor of Arts in Political Science and Communication from the University of Pennsylvania, and a Master of Arts in Global and International Studies from the University of Kansas.  He is a graduate of the Weapons and Tactics Instructor Course, the Tactical Air Control Party Course, the Aviation Maintenance Officer Course, and the Survival, Evasion, Resistance, Escape Course.

His personal decorations include the Meritorious Service Medal, Air Medal Individual Action (with V), Air Medal Strike/Flight (with numeral 8), the Navy and Marine Corps Commendation Medal (with Gold Star), and the Navy and Marine Corps Achievement Medal (with Gold Star).

He has been married to his wife Heather since 2012.