Unit HomeSubordinate UnitsMarine Aircraft Group 12MALS - 12Command SuiteExecutive Officer
Marine Aviation Logistics Squadron 12

 

Marine Aviation Logistics Squadron 12

Marauders

MCAS Iwakuni, Yamaguchi, Japan

Executive Officer
Major Ronald A. Hess

Major Hess was commissioned as a Second Lieutenant in the United States Marine Corps in August 2001.  In April of 2002, he completed The Basic School, Quantico VA, and was assigned to the Navy Supply Corps School in Athens GA for Aviation Supply Officer School training.

 

After the Aviation Supply Officer Course, Second Lieutenant Hess reported to Marine Aviation Logistics Squadron 29 in New River, North Carolina to serve as their Accounting Officer and from February 2003 to June 2003, he deployed aboard the USS Saipan in support of Operation IRAQI FREEDOM. On August 10, 2003 Second Lieutenant Hess was promoted to the rank of First Lieutenant and in October of that same year, he was selected to serve as the Marine Aircraft Group 29 Fiscal Officer. In November 2004, First Lieutenant Hess returned to Marine Aviation Logistic Squadron 29 to serve as the Consumable Management Division Officer and from February to May 2005, he deployed with HMH-461 as the Detachment Officer in Charge for Combined Joint Task Force Horn of Africa in support of OPERATION ENDURING FREEDOM.

 

In November 2005, First Lieutenant Hess reported to Marine Aviation Logistics Squadron 11 in Miramar, California to serve as the Repairable Management Division Officer, as well as the Mojave Viper Range Coordinator. On May 1, 2006, First Lieutenant Hess was promoted to the rank of Captain, and between May 2007 and April 2008, he deployed to Trebil Iraq in support of Operation IRAQI FREEDOM as Border Transition Team 3/5/2’s Operations Officer. Upon completion of that deployment, Captain Hess returned to MALS-11 where he served as Repairable Management Division and Assistant Aviation Supply Officer.

 

From May 2009 to July 2010, Captain Hess reported to United States Training Mission in Saudi Arabia where he served as the Supply Advisor and taught numerous security courses for the Royal Saudi Marines, Air Force, and Naval Forces. Upon completion of that assignment, Captain Hess reported to 3D Marine Aircraft Wing in Miramar, California where he served as the Assistant Aviation Supply Officer. On July 1, 2012, Captain Hess was promoted to the rank of Major. Between November 2012 and January 2013, Major Hess deployed to Camp Leatherneck Afghanistan to serve as Aviation Supply Officer in support of Operation ENDURING FREEDOM. In July 2013, Major Hess reported to Arizona State University Navy Reserve Officers Training Corps (ROTC), where he served as the Marine Officer Instructor. In August 2016, Major Hess reported to Marine Aviation Logistic Squadron 12, where he is currently serving as the Executive Officer.

 

Major Hess personal awards include: the Meritorious Service Medal, the Navy and Marine Corps Commendation Medal with two gold stars, and the Navy and the Marine Corps Achievement with three gold stars.

________________________