Unit HomeSubordinate UnitsMarine Aircraft Group 24VMM - 363Executive Officer
Executive Officer

Executive Officer
Major Robert A. Monroe

 

Major Robert A. Monroe graduated from Texas Tech University in May of 2001 with a Bachelor of Business Administration and Master of Science in Accounting.  He completed the Officer Candidate Course, Quantico, Virginia, was commissioned a Second Lieutenant on 10 December 2004, and reported to The Basic School, Quantico, Virginia from January to July 2005.  Upon graduation he reported to Marine Air Training Support Group 21, Pensacola, Florida for Introductory Flight Screening and Aviation Preflight Indoctrination (API) training.  Major Monroe reported to Fixed Wing Training Squadron-28, Marine Aviation Training Support Group 22, Corpus Christi, Texas in March 2006 for Primary Flight School training in the T-34 Turbo Mentor.  He completed Primary Flight School in December 2006 and reported to Helicopter Training Squadron 8, Marine Aviation Training Support Group 21, for Advanced Flight Training in the TH-57 Sea Ranger where he was promoted to First Lieutenant.  First Lieutenant Monroe completed flight training and was designated a Naval Aviator on 27 July 2007.

In August 2007, First Lieutenant Monroe reported to Marine Light Attack Helicopter Training Squadron 303, Marine Aircraft Group 39 at Camp Pendleton, California for Replacement Aircrew Training and served as an Assistant Naval Air Training and Operating Procedures Standardization (NATOPS) Officer.  On 12 January 2008, he reported to Marine Light Attack Helicopter Squadron 369 “Gunfighters” and filled the billet of Assistant S-2 Officer in Charge and Assistant Future Plans Officer.  First Lieutenant Monroe deployed to Iraq in support of Operation Iraqi Freedom and served as S-2 Officer in Charge and AH-1W NATOPS Officer, and was promoted to Captain on 1 January 2009.

On 5 October 2009, Captain Monroe reported to Marine Light Attack Helicopter Squadron 267 “Stingers” and served as Flight Equipment Officer in Charge.  In January 2010, he deployed with Detachment I to Marine Medium Helicopter Squadron 265 (Reinforced) in support of the 31st Marine Expeditionary Unit to Okinawa Japan.  Captain Monroe served as Ordnance Officer in Charge and participated in Exercise Balikatan (Republic of Philippines) and Exercise Cobra Gold (Kingdom of Thailand).

In July 2010, Captain Monroe returned to Marine Light Attack Helicopter Squadron 267 “Stingers” and served as AH-1W Flight Officer.  On 5 May 2011 Captain Monroe deployed to Afghanistan in support of Operation Enduring Freedom.  Following his deployment, he completed Tactical Air Control Party School, Naval Air Station Coronado, Coronado, California and was designated a Joint Tactical Air Controller.

On 29 February 2012 Captain Monroe reported to Marine Corps Air Ground Combat Center Twentynine Palms to serve as a Forward Air Controller for Second Battalion, Seventh Marines and again deployed in support of Operation Enduring Freedom.

Captain Monroe returned to The Basic School in July 2013 and assumed the duties of Combat Life Saving (CLS), Develop Training Plans (DTP), Operational Risk Management (ORM), and Human Factors Primary, Command Section, Warfighting Instructor Group.  In March 2014, he was reassigned as Staff Platoon Commander, Sixth Platoon, Company C.  In October 2014, he was reassigned as Staff Platoon Commander, Sixth Platoon, Company A and was promoted to his current rank on 1 April 2015.  From August 2015 to March 2016, Major Monroe served as Company Commander, Company F, BOC 6-15, followed by assignment as MAGTF Section Head, Warfighting Department until July 2016. 

From July 2016 to June 2017, Major Monroe attended Command and Staff College, Marine Corps University, Quantico, Virginia where he earned a Master of Military Studies.

In June 2017, Major Monroe reported to Marine Aircraft Group 24, at Marine Corps Base Hawaii-Kaneohe Bay, where he served as the Future Operations Officer and participated in Exercise Ulchi Freedom Guardian in Okinawa, Japan, Bougainville II on the Island of Hawaii, and Exercise Rim of the Pacific 2018.  Also during this time, Major Monroe began his series conversion and was qualified in the AH-1Z Viper in May 2018.  Major Monroe reported to Marine Light Attack Helicopter Squadron 367 “Scarface” in September 2018 and served as the S-4 Officer in Charge. 

In January 2019, Major Monroe reported to Marine Medium Tiltrotor Squadron 363 “Lucky Red Lions” to serve as the squadron Executive Officer and the HMLA detachment Officer in Charge.  Major Monroe deployed to Darwin, Australia in support of Marine Rotational Force-Darwin 19.2 from March to September 2019.  Major Monroe is currently serving as the Lucky Red Lion’s Executive Officer while they continue to train and support operations across the Pacific.

 

Banner Icon